Врез: Серед найкоштовніших оздоб Малайзії — «намисто» з 99 островів архіпелагу Лангкаві, що розсипалось у Малаккській протоці, на межі з теплими водами Андаманського моря.
Країна: Малайзія
Автор: Ірина Горобець
Фотограф: Олександр Горобець

Створюючи Малайзію, Бог розщедрився, давши її природі всю розкіш барв і форм, щи­рість і ніжне тепло яскравого сонця. Ніщо в цій природній палітрі не здається зайвим — усе співіснує в гармонії та є невід’ємним одне від одного.

Правдива легенда

За розмірами архіпелаг Лангкаві дорівнює державі Сингапур. Ці острови майже повністю вкриті незайманими тропічними лісами, а з найвищої точки, гори Гунунг-Райя (869 метрів), можна насолоджуватись одним із найкращих у світі краєвидів. Кажуть, коли небо ясне, а повітря прозоре, з вершини реально побачити навіть береги Таїланду.

Легенди на цій землі повсюди — зримо й незримо. Причому в основі казкових іс­торій дуже часто лежать реальні події: такі, наприклад, що пов’язані зі священним міс­цем неподалік від Куаху. Це Макам-Махсу­рі, мармуровий мавзолей молодої дівчини, яка жила тут два століття тому. Легенда опо­відає, що несправедливо звинувачену в по­дружній зраді принцесу Махсурі засудили до смертної кари. Невинуватість її стала очевидною, коли під час страти з рани по­текла біла кров. Помираючи, принцеса про­кляла жорстоких співвітчизників на сім поколінь уперед. Відразу ж після смерті Махсурі, 1820 року, Лангкаві був завойова­ний сусіднім Сіамом (нинішнім Таїландом), і острів’янам випали нелегкі часи — їх зму­сили спалити власні рисові поля, аби міс­цева армія лишилася без провіанту. І досі після сильних злив на полях у районі Паданг-Матсірат (18 кілометрів від Куаху) можна знайти обгорілі зерна.

Прокляття «офіційно» втратило свою си­лу 31 грудня 1986 року. А вже 1 січня 1987-го уряд Малайзії проголосив острів Лангкаві вільною економічною зоною. Відтоді мав­золей Махсурі став місцем поклоніння. За­ходячи до нього, прочани шанобливо ски­дають взуття, мов у храмі. Поруч, у саду, є криниця, що не пересихає навіть у найпосушливішу пору, — кажуть, її копала са­ма принцеса. Вода звідти нібито приносить щастя.

Орлиний острів

Головне місто на Лангкаві — Куах — це повітряні й морські ворота архіпелагу, а також дім для більшості з 55 тисяч його мешканців. Крім головного острова, засе­лено ще лише три — Пулау-Туба, Пулау-Синга-Бесар і Пулау-Даянг-Бунтинг. Реш­та «намистинок» і досі залишаються в запасниках природи.

Уранці, під час першої прогулянки сто­лицею, ми побачили 18-метрового птаха з розгорнутими крилами. Про те, що він несправжній, здогадалися відразу, а ось значення цього монумента на головній площі міста довелося дослідити глибше.

Виявляється, назва райського архіпе­ла­гу походить від слів «орел» («helang») та «червоно-коричневий» («kawi»). Виходить, Лангкаві — «орлиний острів», де справді живуть величні птахи відповідного за­барв­лення. Зустріч із живими символами Ланг­каві ще чекала попереду, а ось епохальний знімок — «Горобці на тлі орла» (див. пріз­вища авторів) уже був на карті пам’яті фотоапарата.

А потім ми вирушили у мінікруїз, у яко­му спробували нову водну розвагу — катан­ня на великій сіті, яка шлейфом пливла за катером. Незвичні відчуття пружних водних струменів, швидкості й водночас обіймів природи. А потім був неймовірної краси захід сонця. Такі задоволення влаштовує «Royal Langkawi Yaht Club».

Зелений килим «Кіліма»

Гарний початок наступному дню покла­ли сніданок у плавучому національному рес­торані та огляд рибної ферми. А потім ка­тер поніс нас назустріч відкриттям до гео­парку «Кілім».

Ця заповідна територія охоплює 100 квадратних кілометрів острівців серед без­крайніх вод. У ній є унікальні мангрові еко­системи, блакитні лагуни, відлюдні пляжі, печери і мальовничі пагорби, повні екзотичної живності.
Сповненим таємничих красот став візит до печери Келавар. У ній багато сталакти­тів і сталагмітів, а ще — цілі «готелі» кажа­нів, для яких це підземелля є улюбленим місцем денного перебування.

Подорожуючи протоками по парку, ми бачили мавпочок, чимало птахів і дрібних представників тропічної фауни.

Проте головна принада «Кіліму» для ту­ристів — це орли, які підлітають до самого борту судна! Вони з нетерпінням видивля­ються катери та яхти на горизонті, бо зна­ють, що пасажири забезпечать їм «свято живота». Туристи привозять птахам часту­вання, а ті демонструють їм усю свою силу і грацію — отакий взаємовигідний обмін. Долучилися до нього й ми, попередньо за­пасшись для цього дрібною рибкою.
Небесний міст

Випала нагода охопити поглядом усе «намисто» островів. Для цього ми підняли­ся в гори Ганунг канатною дорогою «Lang­kawi CkyCab». Повітряний шлях складався з двох ділянок і мав загальну довжину по­над 2 кілометри. Підйом зайняв близько 20 хвилин. Надзвичайні враження!

Та головне було попереду. На висоті 700 метрів між вершинами двох гір прокладе­но високий і незвичайний «Langkawi Sky­Bridge» — найвищий одноопорний міст у світі. Тобто вся конструкція тримається на єдиній металевій колоні. Секрет споруди в тому, що її вага розподіляється на 8 тросів, прикріплених до опори. Вони фактично й тримають міст над прірвою. «SkyBridge» має в довжину 125 метрів, а в ширину — 1,8 метра. Його хвилястість дає змогу в різ­них ракурсах побачити красоти Андаман­ського моря та сусідніх островів.

Від побачених пейзажів завмирало серце: схи­ли із сором’язливістю східної красуні ховались у туманній паволоці, від буяння зелені та блиску водоспадів паморочилось у голові... Десь там, за зеленою завісою джунглів, у доісторичних пе­черах, живуть таємничі духи...

Зіплайн надає крила

Невдовзі справді пощастило відчути себе пта­хами. Парк активних розваг «Umgawa Legendary Adventure» дав можливість ширяти понад дерева­ми у джунглях. Уявіть: на вас надягають захисний шолом, пристібають до троса, натягнутого на запаморочливій висоті, й відправляють у «по­літ» на відстань кількасот метрів. Потім ще, ще і знову… І так протягом трьох годин. Головним номером програми став «політ» над водоспадом. Втома геть не відчувалася, лише розгорілись азарт і жага пригод. Підбадьорювали й веселі хлопці-інструктори.

То був лісовий атракціон: зіплайн в «Um­gawa». Парк має і значно коротші, півгодинні програми, але ж ми досвідчені ман­дрівники та ще й із «пташиним» прізвищем… Тим паче — обладнання класне і но­ве, а безпека на висоті є у прямому й пере­носному сенсі. Доповненням «польотів» стали прогулянки мотузяними мостами та іншими підвісними конструкціями над зеленню джунглів. За нашими вправами стежили місцеві мавпочки. Певно, вважа­ли нас незграбними, але ми почувалися справжніми Тарзанами!

А на прекрасному острові «Paradise 101 Island» ми оцінили можливості активного опанування водних видів спорту. Водні ли­жі та мотоцикли, «банани», байдарки, па­расейлінг і багато іншого можна отримати в одному відпочинковому пакеті. Усе — на чудовому обладнанні, з інструкторами-профі та на тлі неповторних краєвидів. Плюс чудовий обід на березі моря.

Хто за ким спостерігає

Скрізь на Лангкаві можна торкнутися незайманої природи. Пізнати її таємниці нам запропонували в заповіднику «Darulaman». Щоправда, певні корективи внес­ла злива, але це теж було явище тропічної природи. У заповіднику знайомлять зі сві­том виживання стародавньої людини, чис­ленними лікарськими рослинами, влашто­вують трекінг-походи, спостереження за мавпами та птахами. До речі, звірята теж із цікавістю спостерігали за нами.

Острів можна без кінця досліджувати, зна­ходити в його первозданному обличчі щось нове й неповторне. Головне — пам’я­тати: це місце створене для духовного й ті­лесного відпочинку. Тут, на лоні тропіків, живе спо­кій, якого так бракує кожному з нас. І це зо­всім не легенда, а прекрасна реальність.malaysia.travel